شاکله

طرح نوین نظام اندیشه

طرح نوین نظام اندیشه

شاکله

بسم الله الرحمن الرحیم
تو فضای اینترنت و رسانه ها، و تو مجالس و جمع های مختلف، حرف های خوبِ زیادی وجود داره. اما خلاء وجود یه سیر فکریِ روشن و تبیین یه جهان بینی منسجم به شدت احساس میشه. به خاطر نبودِ همین جهان بینی صحیحه که اکثر قریب به اتفاق آدم ها، حتی خیلی از افراد مدعی دین و مذهب، چه تو فضای بحث و گفتگو، چه تو تربیت نسل آینده، چه تو حالات روحی و چه تو اعمال و رفتار شخصی و اجتماعیشون، دچار مشکل هستن.
ما به عنوان دو طلبه ی مدرسه معصومیه قم، به دلیل اهمیت غیرقابل انکار این موضوع تو تمام شئونِ زندگی انسان، تصمیم گرفتیم تا در حد بضاعتمون این کارِ روی زمین مونده رو تو فضای مجازی انجام بدیم.
توجه به چند نکته توسط دوستان عزیز ضروریه:
1. این مطالب حاصل زحمات متفکران اسلامیه و ما صرفا اونها رو جمع آوری کردیم.
2. برای اثربخش بودن این سیر، لازمه که بدون شتاب و با حوصله، ما رو همراهی کنید و روی مباحث دقت و تفکر داشته باشید.
3. وبلاگ تو روزهای شنبه و سه شنبه به روز رسانی میشه.
4. با نظرات خودتون ما رو تو بهتر پیمودن این مسیر کمک بدید.
5. در صورتی که تشخیص دادید مطالب ارائه شده مفیده، وبلاگ رو به دوستانتون هم معرفی کنید تا واسطه ی رزق اونها باشید.
والسلام علی من اتبع الهدی

طبقه بندی موضوعی
نویسندگان

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۳ ثبت شده است

عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ، قَالَ: قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عَلَیْهِ السَّلَامُ:

مَا کَانَ وَ لَایَکُونُ وَ لَیْسَ بِکَائِنٍ مُؤْمِنٌ إِلَّا وَ لَهُ جَارٌ یُؤْذِیهِ، وَ لَوْ أَنَّ مُؤْمِناً فِی جَزِیرَةٍ مِنْ جَزَائِرِ الْبَحْرِ لَابْتَعَثَ اللَّهُ لَهُ مَنْ یُؤْذِیهِ.

4- امام صادق عَلَیْهِ السَّلَامُ فرمود:

مؤمن نبوده ،نخواهد بود و نیست، مگر آنکه همسایه داردکه  او را آزار رساند؛ و اگر مؤمنى در جزیره‏اى از جزایر دریا باشد، همانا خداوند موجودى را برانگیزد که او را آزار رساند.التمحیص باب1

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۶ شهریور ۹۳ ، ۱۷:۳۲
عبد الله

عَنْ أَبِی بَصِیرٍ، عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ عَلَیْهِ السَّلَامُ، قَالَ:

لَوْ أَنَّ مُؤْمِناً عَلَى لَوْحٍ فِی‏الْبَحْرِ لَقَیَّضَ اللَّهُ لَهُ مُنَافِقاً یُؤْذِیهِ.

3- امام صادق عَلَیْهِ السَّلَامُ فرمود:

چنانچه مؤمنى بر تخته‏ اى در دریا قرار گرفته باشد، خداوند متعال همانا منافقى را مهیا  گرداند تا آزارش دهد (و مورد آزمایش گوناگون قرار گیرد).

التمحیص/باب 1/حدیث3

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۶ شهریور ۹۳ ، ۱۷:۲۹
عبد الله

حَدَّثَنِی أَبُو عَلِیٍّ مُحَمَّدُ بْنُ هَمَّامٍ، قَالَ: حَدَّثَنِی عَبْدُ اللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ الْحِمْیَرِیُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَحْمَدُ وَ عَبْدُ اللَّهِ ابْنَا مُحَمَّدِ [بْنِ عِیسَى‏]، عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ، عَنِ عَلِىِّ بْنِ رِئَابٍ، وَ کَرَّام، عَنْ أَبِی بَصِیر، عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ عَلَیْهِ السَّلَامُ، قَالَ:

کَانَ عَلِیٌّ عَلَیْهِ السَّلَامُ یَقُولُ: إِنَّ الْبَلَاءَ أَسْرَعُ إِلَى شِیعَتِنَا مِنَ السَّیْلِ إِلَى قَرَارِ الْوَادِی.

1- امام صادق عَلَیْهِ السَّلَامُ فرمود:

امیر مؤمنان على عَلَیْهِ السَّلَامُ پیوسته می ‏فرموند: همانا اصابت بلا و مصائب به سمت شیعیان ما از سرازیر شدن سیل به سمت درّه، سریعتر است.التمحیص باب 1

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۶ شهریور ۹۳ ، ۱۷:۲۴
عبد الله


نامه یک جوان  به علامه

محضر مبارک آیت‌الله العظمی جناب آقای طباطبایی

سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

جوانی هستم ۲۲ ساله که تنها ممکن است شما باشید به این سؤال من پاسخ بگویید، در محیط و شرایطی زندگی می‌کنم که هوای نفس و آمال بر من تسلط فراوان دارند و مرا اسیر خود ساخته‌اند و سبب باز ماندن من از حرکت به سوی الله شده‌اند، در خواستی که از شما دارم، این است که بفرمایید بدانم به چه اعمالی دست بزنم تا بر نفس مسلط شوم و این طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت کنم، لطفاً نصیحت نمی‌خواهم، بلکه دستورات عملی برای پیروزی لازم دارم.

۱۳۵۵/۱۰/۲۳

*
کلید نجات و رستگاری به روایت علامه طباطبایی

السلام علیکم

برای موفق شدن و رسیدن به منظوری که در پشت ورقه مرقوم داشته‌اید، لازم است همتی برآورده و توبه نموده، به مراقبه و محاسبه بپردازید، به این نحو که: هر روزه طرف صبح که از خواب بیدار می‌شوید، قصد جدی کنید که هر عملی پیش آید، رضای خدا -عزاسمه- را مراعات خواهم کرد. آن وقت در هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، نفع آخرت را منظور خواهید داشت. به طوری که اگر نفع اخروی نداشته باشد، انجام نخواهید داد، هر چه باشد و همین حال را تا شب وقت خواب ادامه خواهید داد.

وقت خواب، چهار - پنج دقیقه‌ای در کارهایی که روز انجام داده‌اید، فکر کرده و یکی یکی از نظر خواهید گذرانید، هر کدام مطابق رضای خدا انجام یافته شکر کنید و هر کدام، تخلف شده استغفار کنید و این رویه را هر روز ادامه دهید. این روش اگر چه در بادی حال، سخت و در ذائقه نفس تلخ می‌باشد، ولی کلید نجات و رستگاری است

 

و هر شب پیش از خواب توانستید سُوَر مسبّحات یعنی سوره‌های «حدید»، «حشر»، «صف»، «جمعه» و تغابن را بخوانید و اگر نتوانستید، تنها سوره «حشر» را بخوانید و پس از بیست روز از حال اشتغال، حالات خود را برای بنده در نامه بنویسید. إن‌شاءالله موفق خواهید بود.

محمد حسین طباطبایی

به نقل از جهان نیوز

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۵ شهریور ۹۳ ، ۱۹:۵۳
عبد الله